Uzależnienie od Hazardu – początki, objawy i jak go uniknąć?

J ak każde uzależnienie, podobnie uzależnienie od hazardu ma niewinne początki. Chęć interesującego spędzenia czasu i ciekawość często dają podwaliny uzależnieniu, chociaż wcale tak być nie musi. Jeśli chcesz wiedzieć, jak się objawia i czym w zasadzie są gry hazardowe, zapoznaj się z poniższym artykułem.

 

Uzależnienie od hazardu – kto i po co gra?

Uzależnienie od hazardu ujawnia się u rożnych osób, w różnym wieku i z przeróżnych środowisk – tutaj nie ma zasady. Hazardzistą może być zarówno Pan po 60-tce, na kierowniczym stanowisku i student ostatniego roku administracji.
Hazard stanowi ciekawą rozrywkę i sposób na zabicie czasu. Niektórzy gracze lubią hazard, ponieważ dostarcza charakterystycznego dreszczyku emocji, dzięki któremu czują, że żyją. Osoby o skromniejszych dochodach widzą w hazardzie także szanse na uzyskanie pieniędzy na realizację marzeń. Czasem dzięki jednej albo kilku dobrym rozgrywkom można wygrać pokaźną sumkę, dlatego też ta perspektywa wydaje się kusząca. Hazard stanowi też sposób na poprawienie sytuacji materialnej, coś w rodzaju dodatkowego zajęcia, aby pozwolić sobie na wygodniejsze życie. Są również i takie osoby, dla których hazard to sposób na odstresowanie cięższego okresu w pracy, czyli wyładowania się.

 

Czym skutkuje uzależnienie od hazardu i kiedy staje się problemem?

W przeciwieństwie do uzależnienia od alkoholu, narkotyków i innych używek, uzależnienie od hazardu nie jest tak samo negatywnie postrzegane przez społeczeństwo, chociaż w praktyce niesie ze sobą ogromne konsekwencje na wielu płaszczyznach.
Przede wszystkim mocno odbija się na psychice uzależnionego. Może zacząć się od bezsenności, ponieważ chora osoba nie myśli o niczym innym prócz samej rozgrywce w kasynie. W gorszych przypadkach pojawiają się narkotyki, a nawet myśli samobójcze. Słaby stan psychiczny prowadzi z kolei do zaniedbywania na tle fizycznym. W praktyce, uzależniony od nieprzespanych nocy dostaje silnych bóli głowy, przestaje prawidłowo się odżywiać a nawet zaniedbuje najbardziej podstawową higienę osobistą. Z kolei połączenie słabego stanu psychicznego i fizycznego to naturalna droga do znacznego osłabienia relacji rodzinnych i koleżeńskich – pojawiają się konflikty w pracy i zaniedbywanie kontaktów z członkami rodziny. Nieleczone uzależnienie może, na tle relacji z otoczeniem, prowadzić do przemocy psychicznej i fizycznej, separacji a nawet rozwodu. Niestety w niektórych przypadkach pojawia się również współuzależnienie np. gdy ojciec zaczyna uczyć swoje dziecko grać w pokera i w ten sposób wciąga go w swój nałóg.
Znaczne osłabienie wydajności w pracy, związane z nieobecnościami, może doprowadzić do utraty pracy, co z kolei rzutuje na sytuację materialną uzależnionego. Zadłużenia i bankructwo, spowodowane utratą dochodów, prowadzą do konfliktów natury prawnej z powodu kradzieży, oszustwa lub aresztu np. wskutek prób zdobycia środków na dalszą grę.

 

Jak uniknąć problemów z hazardem?

Jeśli lubisz grać w gry hazardowe lub widzisz, że osoba w Twoim najbliższym otoczeniu korzysta z tej formy rozrywki, jest parę sprawdzonych sposobów, które sprawią, że unikniesz uzależnienia. Pamiętaj, że konsekwencja i samodyscyplina są Twoimi największymi sprzymierzeńcami.
1. Traktuj grę jako rozrywkę.
Gry hazardowe to ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu ale nic poza tym. Jeśli raz przegrasz to po prostu odstąp od gry. Musisz pamiętać, że nie zawsze się wygrywa i gorsza rozgrywka to naturalny stan. Sęk w tym, aby umieć sobie odpuścić.
2. Graj będąc w dobrym nastroju.
Jeśli masz gorszy dzień w pracy, pokłócisz się z mężem lub żoną albo po prostu chcesz poprawić sobie humor, to nie idź do kasyna. Nagradzanie się poprzez hazard to najłatwiejsza droga do uzależnienia. Wyjątkiem są sytuacje, gdy jesteś pod wpływem alkoholu lub cięższych substancji psychoaktywnych (np. leki lub narkotyki). Wówczas idź do domu a kasyna omijaj szerokim łukiem. W przeciwnym wypadku, w pewnym sensie, możesz nigdy z nich nie wyjść.
3. Ustal limity.
Aby mieć kontrolę nad wyjściami do kasyna, narzuć sobie ilość pieniędzy i czasu, jakie możesz poświęcić na rozrywkę. Np. zadeklaruj sam przed sobą, że będziesz chodzić do kasyna 1 w tygodniu na jedną godzinę i nie wydasz więcej jak 100 zł. Pomocny będzie budzik w telefonie, który poinformuje Cię, że czas minął i miej dokładnie tyle pieniędzy, ile zamierzasz wydać. Nie więcej nie mniej, aby nie mieć technicznej możliwości wydać więcej niż wyznaczony limit.
4. Bierz ze sobą towarzysza.
Nigdy nie idź do kasyna sam. Zawsze bierz ze sobą osobę towarzyszącą (np. kolegę lub przyjaciela), która nie ma problemu z hazardem i nie jest zapalonym graczem. Najlepiej by było, aby w ogóle nie lubiła hazardu ale zakładam, że o wiele łatwiej znaleźć kogoś, kto po prostu nie jest tak zaangażowany w grę niż kto nie lubi hazardu wcale.
5. Wydawaj tylko własne pieniądze.
Pod żadnym pozorem nie pożyczaj od nikogo pieniędzy na grę. To prosta droga do przekroczenia limitu, a jak pisałam na początku – przegrane czasem się zdarzają i musisz się z tym pogodzić.
6. Prowadź rejestr.
Aby podejść z dystansem do własnej gry, warto zapisywać sobie w przygotowanym do tego zeszycie bądź dokumencie wartość i ilość przegranych/wygranych rozgrywek. W ten sposób obiektywnie ocenisz, czy dalsza gra ma sens, czy nie lepiej odpuścić sobie chociaż na jakiś czas przyjemność, aby nie popaść w długi finansowe.
7. Spędzaj czas z bliskimi.
Jeśli już masz kontakt z osobami uzależnionymi, staraj się spędzać z nimi jak najmniej czasu, aby nie wpędziły Cię w nałóg. Rozwiązaniem może być spędzanie jak najwięcej czasu z najbliższymi osobami, którym zależy na Tobie. Wycieczki za miasto z rodziną, uprawianie wspólnie sportów ze znajomymi są równie ciekawymi formami spędzania wolnego czasu, które z pewnością będą Ci lepiej służyć.

 

A jeśli samokontrola nie pomaga?

Jeśli czujesz, że metody samodzielnego ograniczania hazardu nie pomagają, to najlepszy znak, że trzeba pomyśleć o profesjonalnej terapii. Sama świadomość, że dotychczasowe metody nie pomagają to już duży sukces, ponieważ początek leczenia tak naprawdę zaczyna się od samego uświadomienia sobie, że ma się problem. Również warto na tym etapie pomyśleć o zaangażowaniu się w program 12 Kroków Wspólnoty Anonimowych Hazardzistów.
Tak jak przy każdym uzależnieniu, tak i uzależnienie od hazardu opiera się na zatraceniu kontroli nad własnym zachowaniem. Wykryte na wczesnym stadium można wyleczyć, co zastopuje rozwój choroby, która może dotknąć członków rodziny i pociągać dalsze konsekwencje. Jeśli są tylko chęci, wsparcie rodziny i motywacja, aby nad sobą pracować, wyleczenie się jest zawsze możliwe, nawet w bardziej zaawansowanych stadiach choroby.